افتتاح شتابدهنده آبان با حضور دکتر ستاری

افتتاح شتابدهنده آبان با حضور دکتر ستاری

۱۳۹۷-۱۲-۲۵رویداد

باحضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، «آبان» شتابدهنده‌ای با هدف حمایت از تجاری سازی استارتاپ‌های حوزه آب و انرژی در شهرک صنعتی قدس افتتاح شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در حاشیه بازدید از دستاوردها و گفت‌وگو با فعالان فناور مستقر در شهرک های صنعتی پایتخت گفت: این بازدیدها با هدف شناخت نیازها و دغدغه‌های فعالان فناور و دانش بنیان، به صورت میدانی انجام می‌شود؛ تلاش می کنیم با شناخت و رفع نیازهای ساکنان زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، محیط جدیدی برای نوآوری و کارآفرینی ایجاد شود.

ستاری از اهمیت وجود یک محیط برای پروبال گرفتن نوآوری این کسب‌وکارها گفت و ادامه داد: دانش‌بنیان و استارتاپی‌ها بیش از هر چیز، نیازمند یک محیط کسب و کار مساعد است و باید خلاءهای بر سر راه این کسب‌و کارها، برطرف شود.

رییس ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و پیشرفته کشور، توانمندی و برتری شرکت‌های دانش‌بنیان را در گروی نوآوری در کسب و کارهایشان دانست و ادامه داد: شرکت دانش بنیانی که می تواند 50 موتور ر ا درمدت زمان کوتاه، تعمیر اساسی کند و به شرکت هواپیمایی تحویل دهد منحصر به فرد است. نمونه شرکت های دانش بنیان و استارتاپی موفق کم نیست؛ حضور این شرکت ها در سپهر اقتصاد کشور نویدبخش یک باور و اندیشه جدید در تولید و کارآفرینی است.

ستاری با اشاره به پررنگ شدن حضور دانش‌بنیان و استارتاپی ها در اقتصاد کشور گفت: انتخاب شدن تعدادی از مدیران شرکت های دانش بنیان در انتخابات اخیر اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران، نشان می دهد اقتصاد کشور در حال پوست اندازی است و نسل جدید کارآفرینان، اقتصاد را با نوآوری، اعتماد به‌نفس و خلاقیت خود، متحول می کنند.

حرکت استارتاپ‌های آب و انرژی با «آبان» شتاب می‌گیرد
رییس ستاد آب، خشکسالی، فرسایش  و محیط زیست همچنین به شهرک صنعتی قدس در جنوب غرب تهران رفت و شتاب‌دهنده آبان را افتتاح کرد.
آب یک مساله مهم و حیاتی است و ضرورت استفاده بهینه از این منبع حیات بخش، اهمیت استفاده از نوآوری را دوصدچندان می‌کند. احداث واحدهای پتروشیمی و صنعتی که این حوزه را به آب و اقتصاد پیوند زده، فعالیت شتابدهنده «آبان» توسعه و تجاری سازی ایده های نوآورانه را در حوزه آب و انرژی هدایت کرده است.

برج های هیبریدی، نمک زدایی پساب و بازچرخانی پساب ها از جمله فناوری هایی است که به کمک شتابدهنده آبان، وارد بازار تجاری می‌شود.
این شتاب‌دهنده تمرکزش را بر روی استارتاپ‌های سخت افزاری متمرکز کرده است و زیرساخت های لازم برای این که بتواند این استارتاپ ها را وارد بازار کند در اختیار استارتاپ‌های قرار می دهد. «آبان» با برگزاری یک دوره 18 ماهه تجاری سازی، ورود این استارتاپ پها به صنایع هدف بر اساس یک مدل کسب و کار دانش بنیان را دنبال می کند.

این شتابدهنده که در شهرک صنعتی قدس مستقر است، تمامی نیازهای خود را در شعاع 500 متری دارد و از این ظرفیت ها برای تولید محصول فناورانه بهره می برد.

10 استارتاپ در این شتابدهنده استقرار دارد که بیش از 40 درصد از فناوران، فارغ التحصیل مقاطع دکتری دانشگاه صنعتی شریف در حوزه های مکانیک و مهندسی هستند. پتروشیمی، صنعت هدف استارتاپ‌های مستقر در این شتابدهنده است. بازار این صنعت در دنیا 690 میلیون دلار ارزش دارد و شتابدهنده برای فروش 285 میلیون دلاری هدفگذاری می‌کند.

همچنین استارتاپ ایراپ، در گام های نخست تجاری سازی است و تجهیزات امنیتی برای مخازن تحت فشار را می سازد. این استارتاپ توانسته بعد از 2 سال تایید صنایعی مانند پتروشیمی امیرکبیر را دریافت و قرار دادی 150 هزار دلاری ببندد.

تولید آندهای MMO کار یکی دیگر از استارتاپ های مستقر در این شتابدهنده است و به پتروشیمی‌ها خدمت ارائه می‌کند.
گندزدایی آب های دریا که در اصطلاح الکترولایزر آب دریا است و گندزدایی آب های شرب از دیگر حوزه های مورد فعالیت ایراپ است. فعالان این استارتاپ توانسته‌اند یک نمونه صنعتی را برای تأمین آب شرب پتروشیمی امیرکبیر بسازند.

نمک زدایی آب دریا، الکترواکسیداسیون پساب‌های صنعتی، رسوب‌زدایی از لوله های انتقال از دیگر فناوری های استارتاپی است که در این شتابدهنده جان می گیرد و به مرحله تجاری سازی می رسد.
شتابدهنده آبان، 12 شرکت دانش بنیان تولیدی و 20 شرکت نوپا را در افق خود می بیند و قرار است برای 500 نفر از جوانان و نخبگان کشور شغل ایجاد کند؛ از این مسیر 690 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور حاصل می‌شود.


ثبت ديدگاه

ایمیل شما منتشر نمی شود.

شتاب‌دهنده آبان، حامی و پشتیبان شما

از دانشگاه تا صنعت